Mõttehommik, 12.02.2016

Rauno Vinni on mõttekoja Praxis riigivalitsemise programmi juht

Kas teadsite, et Eesti elanike seas möllab juba aastaid epideemia? Annan vihje – ma ei pea silmas Zika viirust ega praegust gripilainet. Viitan sellele, et meil on HIV-epideemia. Ilmselt olete ka ise kuulnud, et HI-viirus on Eesti elanikkonnas erakordselt laialt levinud. Kuid me ei taju, et elame haiguspuhangu keskel. Teadmine, et oleme HIV-i nakatunute suhtarvult Euroopas esirinnas, on tavaliseks muutunud.
Ebatavaline oli sellenädalane Ühendkuningriigi, Soome ja Ameerika Ühendriikide suursaadikute pöördumine riigikogu põhiseaduskomisjonile. Diplomaadid kutsusid Eestit üles HIV-epideemia ulatust tunnistama ja looma riigikogus probleemi lahendamisele pühendunud erikomisjoni.

See, kas välisriikide esindajate ajendiks oli soov kaitsta enda kodanikest turiste, edendada suurriiklikul moel humanitaarpoliitikat või aidata oma ravimitootjaid, on teisejärguline. Kui siht oli tõmmata avalikkuse tähelepanu HIV-i küsimusele, siis pöördumine kandis vilja. HIV-ist on viimastel päevadel tavapärasest enam juttu olnud. Saadikute kirja peamine sõnum oli see, et Eesti riik ei ole HIV-i levikule suutnud piiri panna. See kahjustab terve ühiskonna tulevikuväljavaateid ja mõjutab meie naabreidki.

Probleemi tõsidust ei eita ka rahvatervisega tegelevad ametkonnad. Peaaegu kõik osapooled leiavad, et olukord on hull. Ainult otsustajad ei taju probleemi sedavõrd suurena, et end nn rajasõltuvusest lahti raputada ja midagi teistmoodi teha. Kõik on olukorraga harjunud. Istutakse nagu konn pajas, mille all tuli lõõmab ja välja hüpata ei märgata kuni vesi juba keeb.

Jah, HIV-i ennetamisele ja ravimisele on ainuüksi sel aastal eraldatud 14 miljonit eurot. Probleemiga tegeletakse mitmel viisil ja spetsialistid väidavad, et patsientide tasandil küllalt hästi. Kuid kas praegused lahendused on piisavad ka ühiskondlikul tasandil? Välisriikide suursaadikute kiri näitab, et arenenud riikide standardite kohaselt on olukord ebanormaalne. Probleemi raskus ja meetmed ei ole proportsionaalsed. Lihtsamalt öeldes – vajaduste ja lahenduste vahel on kuristik.

Mida siis teha? Saadikud tegid ettepaneku luua parlamendis HIV-i erikomisjon. See idee ei ole uus. Eelmisel sügisel ringles riigikogus eelnõu narkopoliitika ja HIV-i ennetustegevuse ning soolise võrdõiguslikkuse erikomisjonide ellukutsumiseks. Plaan jäi katki Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) vastuseisu tõttu. IRL oli probleemkomisjonide loomise vastu, sest need dubleeriks juba olemasolevate parlamendikomisjonide ülesandeid ja nõuaks täiendavaid kulutusi, umbes 50 000 eurot aastas ühe komisjoni kohta. IRL andis teada, et nad ei sea kahtluse alla probleemide tõsidust, vaid nende lahendamise viisi.

Esmapilgul tunduvad IRL-i seisukohad arusaamatud. Kui probleemi tunnistatakse, siis tuleks ju selle lahendamisele kõikvõimalikul moel kaasa aidata. Aga vaatame paari momenti, et vältida ühte kõige lihtsamat mõtlemisviga ehk algse emotsiooni pinnalt otsustamist.

Esimene küsimus – kelle ülesanne on tervisepoliitikat ette valmistada ja rakendada? Vastus: sotsiaalministeeriumil ja tema valitsemisala asutustel. Teine küsimus – kellel on enim andmeid, ressursse ja oskusteavet teemaga tegelemiseks ning eksisteerivad võrgustikud osaliste koostöö koordineerimiseks? Vastus: sotsiaalministeeriumil. Järelikult peaks probleemistikuga tegelema täitevvõim. Parlament küll otsustab Eesti elu olulisi küsimusi, kuid just sotsiaalministeeriumil on tervisepoliitika tegemiseks ja rakendamiseks kõige paremad hoovad.

Siit tõdemus, et vaevalt pelk erikomisjoni loomine probleeme lahendab. Mõned positiivsed momendid sellel ideel siiski on. Nt võib erikomisjoni asutamist võtta kui tunnistust poliitilisest otsustavusest. See võib olla ka märk, et parlament võtab täitevvõimu tegevuse kontrollimise ülesannet tõsisemalt. Võib-olla leitakse erikomisjoni abil ka lisaraha. Kuid loevad tegelikud muudatused ja nende esilekutsumise võimalused peituvad mujal kui uue komisjoni asutamises.

Mis edasi saab? Üldise loogika kohaselt on võimalusteks viirusekandjate tuvastamine ja ravi pakkumuse mahu kasvatamine, et teenused oleksid veel paremini sihtrühma liikmetele kättesaadavad. Tõenäoliselt tuleb rohkem investeerida ennetustegevustesse ja tõsta nii otseste sihtrühmade teadlikkust kui ka laiema elanikkonna informeeritust. Lihtne, eks?

Tegelikult mitte. Esiteks on need ettepanekud liigselt lihtsustatud. Teiseks on takistuseks rahanappus. Mina kahjuks ei tea, millise küsimuse arvelt lisaraha leida. Küll aga võin sõnastada mõned õppetunnid. HIV-epideemia juhtum näitab meile, et keerulised probleemid tavaliselt ei lähe ise üle. Ka siis mitte kui pea liiva alla peita. Kui tulekahjul lasta suureks kasvada, siis selle kustutamine on raske, kui mitte võimatu. Kuid kõige halvem on ükskõiksus. Õigel ajal probleemi märkamine ja sellega tegelemine hoiab hiljem oluliselt kulusid kokku.

HIV-i levikut oleks võinud pidurdada aktiivse tegevusega 10-15 aastat tagasi. Toona kasvasid riigieelarved jõudsalt ja ennetuseks oleks olnud lihtsam raha leida. Seda suurem on tänaste juhtide vastutus – me vajame varasemast paremaid otsuseid. Hea otsuse retsept on selline – tuleb võtta üks osa tõendeid, teine osa poliitilist tahet ja mõõta hoolikalt välja elluviimise aspektid. Komponendid tuleb korralikult läbi segada ja serveerida koos oskusliku sihtrühma teavitamisega. Kindlasti tuleb küsida tagasisidet ja vajadusel retsepti koostisosade vahekorda korrigeerida. Ainult siis on lootus, et midagi ajapikku muutub.

Arvamus kõlas Vikerraadio päevakommentaarina ja on avaldatud ERR portaalis.

12 kommentaari teemal “Rauno Vinni: HIV-epideemia õppetunnid”

 1. annelie 06.07.2016

  TERE TEAVE VÄGA OLULINE !!!
  Laenu vahel eriti neile, kes soovivad laenu saada. Laenu vahel eriti on lihtne moodus saada laenu, mida soovite. Kui te otsite isikliku laenu, külastada krediitkaart või hüpoteek. Krediidi üksikute muutub lahendus, et laenu saada, eriti kui laenuvõtja halb olukord. Te, kes vajavad rahastamist, ja otsib laenu üksikisikute vahel, kes suudavad anda laenu kergesti. Mis iganes oma projekti kohta, saatke oma taotluse, et järgmisel aadressil: hunger.annelie@yandex.com

 2. Hanna 15.03.2017

  Raha laenu pakkumine neile, kes vajavad kiiret. 5000 € kuni 6.000.000€. Lisateavet minuga läbi mu e-posti aadress: ( hannabhend2017@gmail.com )

 3. Hanna 15.03.2017

  Raha laenu pakkumine neile, kes vajavad kiiret. 5000 € kuni 7.000.000€. Lisateavet minuga läbi mu e-posti aadress: ( hannabhend2017@gmail.com )

 4. benie 22.06.2017

  Teie kiirlaen, instant makse
  Te olete rahalistes raskustes ja otsib laenu raha, et edendada oma äri või maksta oma võlad, osta auto või mis tahes vajadus. otsite isikliku laenu, kuid teie pank keeldub teile krediidi reguleerimiseks oma olukorda. olenemata oma rahalist olukorda ja sa pead laenu või krediiti summas 2000 € kuni € 8.000.000, et tegeleda oma probleemi, võtke mind. Olen erakreeditor. minu aastane intressimäär on 2 % ja maksad välja ajavahemiku jooksul, alates 1 kuni 30 aastat .
  Sa oled ummikus , või teil on keelatud pangandus-ja sa ei pea kasuks pangad, või parem, teil on projekt ja teil on vaja rahastamist ; võtke minuga ühendust, et saada oma laenu kiiresti head tingimused .
  Post : beniedash2@gmail.com

 5. benie 23.09.2017

  Teie kiirlaen, instant makse
  Te olete rahalistes raskustes ja otsib laenu raha, et edendada oma äri või maksta oma võlad, osta auto või mis tahes vajadus. otsite isikliku laenu, kuid teie pank keeldub teile krediidi reguleerimiseks oma olukorda. olenemata oma rahalist olukorda ja sa pead laenu või krediiti summas 2000 € kuni € 8.000.000, et tegeleda oma probleemi, võtke mind. Olen erakreeditor. minu aastane intressimäär on 2 % ja maksad välja ajavahemiku jooksul, alates 1 kuni 30 aastat .
  Sa oled ummikus , või teil on keelatud pangandus-ja sa ei pea kasuks pangad, või parem, teil on projekt ja teil on vaja rahastamist ; võtke minuga ühendust, et saada oma laenu kiiresti head tingimused .
  Post : beniedash2@gmail.com

 6. Jessica Bonalume 15.06.2018

  Kas teil on vaja laenu, et maksta arve, võtke meiega ühendust, kui anname laenu vähemalt 2% -lise intressimääraga, lisateabe saamiseks võtke meiega ühendust e-posti teel jessibona396@gmail.com

 7. emily 30.05.2019

  Ma tulin seda sõnumit tunnistama hästi saadud teenus. Ma võtsin ühendust hr MICHEL PLANCQ krediidi taotluse

  üksikisikute vahel olen saanud hästi luua oma äri. Sa oled ühendatud, keelatud ja sa ei ole kasuks pankade või sa

  parem on projekt ja vajavad rahastamist, halb krediidi ajalugu või sa pead raha, et maksta arveid, raha

  investeerida äri. Iga kogus, mida soovite osta, palun ärge kartke temaga ühendust võtta e-posti teel:

  plancqamichel@gmail.com.

  Et saada lisateavet nende soodsate tingimuste kohta.

 8. meno 25.05.2020

  % 2 güvenilir özel para kredisi teklifi

  Krediye ihtiyacı olan herkese yardımcı olan bireysel bir kredi hizmetiyiz,
   size% 2’lik sabit faiz oranıyla 1000 ila 25,5 milyon arasında değişen bir kredi verebiliriz.
  Borçlarınızı ödemek, projelerinizi yürütmek, evinizi satın almak için kredi alın
  veya hayalinizdeki araba. Krediyi, ödememize göre geri ödeyebilen herkese sunuyoruz.
   koşullar. Bir kredi vermeniz gerekiyor: Finansman
  * Ev borcu
  * Yatırım kredisi
  * Araç kredisi
  * Konsolidasyon borcu
  * Kredi sınırı
  * Konut kredisi
  * Kredi geri alımı
  * Bireysel krediler. Kayıtlısınız, bankacılıktan yasaklandınız ve bankaların lehine değilsiniz.
  veya daha iyisi bir projeniz varsa ve fona, kötü krediye veya paraya ihtiyacınız var
   fatura ödemek için, bir krediye ihtiyacınız varsa lütfen bize ulaşın
  E-posta:
           lucio.meno1@gmail.com

 9. castano 25.05.2020

     Finansmana mı ihtiyacınız var?

  Uykunuzu kaybedersiniz çünkü nasıl kredi alacağınızı bilmiyorsunuz.

  * borçlarınızı ödemek için kredi aramak

  * kendi işinizi kurmak için kredi aramak

  * Büyük projeler için kredi aranıyor

  * bir hayalin var ve bunun mümkün olmadığını anlıyorsun

  Şirketimiz diğer ortaklarla ve bazı bankalarla işbirliği içinde

  Sonunda gerçekleştirmeniz için size finansman ve yatırım kredileri verebilecek yeterlilikte
   projeleriniz.

  E-posta: castanoy052@gmail.com

 10. zola 25.05.2020

  KİŞİSEL KREDİ VE HIZLI FİNANSMAN

  Yasal bir kredi arıyorsunuz. Borçlarınızı gidermek için bir krediye ihtiyacınız var veya
  ev veya arabanız veya faturalarınız. Değişen kredi talepleriniz için sermayenize sahibiz
   yıllık faiz oranı% 2 olan 2.000 € ‘dan 90.000.000 €’ ya kadar.

  E-mail; fabio.zola12@gmail.com

 11. douglas 25.05.2020

  BİREYSELLER ARASINDA HIZLI VE GÜVENLİ KREDİ TEKLİFİ

  Finansal ve çevrimiçi kredi uzmanıyız, farklı finansal ortaklarımız
  kişisel durumunuza uyarlanmış avantajlı koşullar elde etmenizi sağlar. Hizmetlerimiz
   paraya ihtiyacı olan, hatta bankacılık ve hatta
  dosyaları genellikle bankalar tarafından reddedilir. Yalnızca üç gün sürer.
   hazır olun ve tünelin sonuna dokunun. Gerçekten para ödünç almanız gerekiyorsa,
  Daha fazla bilgi için bize ulaşın. Projeniz ne olursa olsun, isteğinizi iletmekten çekinmeyin
   doğrudan aşağıdaki adresimizden.

  E-mail; marco.douglas12@gmail.com

 12. Social Finance, Inc 20.11.2020

  Oleme sertifitseeritud eralaenuandja ja pakun kohalikke ja rahvusvahelisi laenuteenuseid teie rahaliste vajaduste rahuldamiseks, näiteks: B. kodulaenud, autolaenud, hüpoteeklaenud, ärilaenud, rahvusvahelised laenud, isiklikud laenud, riiklik refinantseerimine ja võlgade konsolideerimine taskukohase hinnaga määr. Lisateabe saamiseks võtke minuga ühendust e-posti teel: (challotloan@gmail.com)

  Kiireloomuline laenupakkumine.

Postita vastus