Mõttehommik, 10.05.2010

13. aprilli Mõttehommikul räägiti Eesti maksupoliitikast, esimene diskussiooni osa keskendus teemale, mis ikkagi on Eesti maksusüsteemi eesmärgid ja kui suur peaks olema üldse maksude osa majanduses.

Diskussiooni avasid oma vastandlike seisukohtadega Riigikogu Rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas ja Riigikogu Rahanduskomisjoni liige Eiki Nestor. Taavi Rõivas tõi välja, et Eesti võrdlus Euroopaga ei pruugi olla üldse sobiv eesmärk.

Maksupoliitika eesmärkide juures ma tooksin välja asja, millel Praxis ei peatunud, ja see on maksupoliitika riikide konkurentsivõimes… Siin on esimene küsimus kohe , et kas Euroopa keskmine on üldse maailma majanduses konkurentsivõimeline maksusüsteemina. Ma julgeks väita, et Euroopa keskmine maksusüsteem ei ole see mille poole me tahaksime pürgida … see ei ole koht kuhu investeeritakse ja töökohti luuakse.

Eiki Nestor juhtis selle peale tähelepanu, et Euroopa on teadlikult loobunud odavamalt froteerätikute tootmisest. Samuti tõi ta välja, et maksukoormuse puhul on vajalik arvestada võimalikku Euroopa Liidu laienemist tulevikus ja EL-i toetuste kadumist ning ka vananeva rahvastiku mõjusid.

Edasise diskussiooni käigus analüüsis Eesti maksusüsteemi detailselt professor Olev Raju. Ettevõtjate esindasid Tarmo Kriis ja Marina Kaas rõhutasid, et oluline on ettevõtluse soodustamine. Lisaks diskuteeriti palju selle üle, kes tegelikult kannab Eestis sotsiaalmaksu koorma ja Heido Vitsur tuletas meelde sotsiaalmaksu kujunemist. Makromajandusanalüütik Madis Aben ja ametiühingute liider Harri Taliga juhtisid mõlemad tähelepanu, et maksusüsteemi eesmärke ei saa vaadata lahus ühiskonna väärtushinnangutest.

Postita vastus